Urob z toxických sociálnych sietí tvojho mindfulness pomocníka

Bookmark
ClosePlease login

Nikoho asi neprekvapí, keď poviem, že neustále skrolovanie na sociálnych sieťach má na nás negatívny dopad. Niektorí si možno myslia, že to ovplyvňuje hlavne deti a my dospelí to predsa len nejak zvládame. Je však už aj vedecky dokázané (odkazy na štúdie na konci článku), že aj my dospelí môžeme pociťovať tieto negatívne dopady sociálnych sietí:

 • Znížená schopnosť sústrediť sa
 • Zvýšená podráždenosť
 • Zvýšený výskyt depresií
 • Znížená sebahodnota
 • Zvýšený pocit osamelosti

Samozrejme, každý sme iní, a nie na každého to bude mať rovnaký dopad. 

Na túto tému som natočila aj podcast. 👇

Nedávno som tiež počúvala Huberman Lab podcast, kde diskutovali o dopadoch sociálnych sietí na náš mozog a fungovanie. Sociálne siete spôsobujú to, že dostávame okamžité dávky dopamínu bez akejkoľvek námahy či odďaľovania. Dopamín je nazývaný aj hormón odmeny a najčastejšie sa s ním spája slovo motivácia. Čo to môže znamenať pre náš praktický život, keď ho vďaka sociálnym sieťam dostávame okamžite a bez námahy? Že strácame schopnosť dosahovať naše dlhodobé ciele. A to hlavne také, ktorých výsledky nevidíme okamžite. Ak máte teda aj vy problém sa namotivovať do práce, štúdia alebo meditovania, jedným z dôvodov môže byť aj príliš veľa času stráveného na sociálnych sieťach.

Urob zo sociálnych sietí mindfulness pomocníka

Jedným z najväčších problémov pri konzumovaní sociálnych sietí je, že pri tom “fičíme” na autopilot. Príspevky idú jeden za druhým, pričom si častokrát ani neuvedomujeme, aký to má na nás skutočný vplyv. Aj keď niečo vidíme len na sekundu, náš mozog to zaznamená a spracováva na podvedomej úrovni. Po chvílke skrolovania sa môžeme cítiť nervózne či napäto a pritom ani nechápeme prečo. Ja vás nebudem vyzývať, aby ste prestali chodiť na sociálne siete. Miesto toho vás pozývam, aby ste skrolovali vedome.

Začnite jednoduchým cvičením:

 • Nastavte si časovač na 5 minút.
 • Otvorte si akúkoľvek sociálnu sieť, ktorú najčastejšie navštevujete.
 • Zastavte sa pri každom príspevku. Ak prechádzate Stories alebo Shorts, zastavte sa pri každom.
 • Nič nepreskočte.
 • Keď sa zastavíte, najskôr si všimnite daný príspevok. Čo všetko tam čítate či vidíte.
 • Následne si uvedomte vašu reakciu. Čo si myslíte o danom príspevku, a hlavne, ako sa pri ňom cítite. Je vám príjemný/nepríjemný/neutrálny? A čo vaše telo? Cítite v ňom nejakú zmenu? Napríklad, ak sa vám niečo veľmi páči, možno ste otvorili oči širšie, vystrelila sa chrbtica. Ak sa vám to nepáči, možno mračíte.
 • Skúste pozorovať seba a vašu reakciu do najmenších detailov.
 • Až potom sa posuňte na ďalší príspevok.

Toto cvičenie odporúčam robiť každý deň. Časom vás naučí venovať sociálnym sieťam oveľa viac vedomej pozornosti.

Vytvorte si vlastné pravidlá

Vytvorte si vlastný set pravidiel, ktorý bude vyhovovať vám osobne. Ja osobne sa držím týchto zásad:

 • Instagram mám obmedzený priamo v telefóne na 35 minút denne. Občas, keď som napríklad chorá alebo inak obmedzená a celý deň som doma, oddychujem, tak si toto obmedzenie vypnem a som tam dlhšie. To sa stane v prieme tak raz-dvakrát za mesiac.
 • Nepozerám sociálne siete ihneď po prebudení. Najprv si dám meditáciu, zacvičím si a najem sa.
 • Nepozerám sociálne siete po 22:00 hodine večer.
 • Na sociálnych sieťach sledujem len profily, ktoré ma niečím obohacujú. Buď ma inšpirujú (cestovanie, dizajn), poučia (mindfulness, sebarozvoj, vzťahové rady) alebo pobavia (reels so zvieratkami).

Odkedy som obmedzila Instagram na pol hodiny denne, začala som sa venovať učeniu španielčiny cez Duolingo. Vďaka tomu sa nenudím, ak mám čas navyše a miesto pasívnej konzumácie obsahu sa niečo aktívne učím.

Neviete sa do toho “dokopať”?

Možno ste si pri čítaní tohto článku povedali, že toto všetko už viete, už ste to aj skúšali, ale skrátka vám to nefunguje. Neviete sa do toho prinútiť vôbec alebo s tým aj začnete, ale nevydržíte dlho. Ak je toto váš prípad, odporúčam ďalší môj obsah, ktorý vám pomôžem zaviesť a udržať pozitívny zvyk do vášho života. 

Štúdie:

Primack, B. A., Shensa, A., Sidani, J. E., Whaite, E. O., Lin, L. Y., Colditz, J. B., … & Miller, E. (2017). Social Media Use and Perceived Social Isolation Among Young Adults in the U.S. American Journal of Preventive Medicine, 53(1), 1-8.

Twenge, J. M., Campbell, W. K., & Campbell, S. M. (2018). Decreases in Psychological Well-Being Among American Adolescents After 2012 and Links to Screen Time During the Rise of Smartphone Technology. Emotion, 18(6), 765-780.

Hunt, M. G., Marx, R., Lipson, C., & Young, J. (2018). No More FOMO: Limiting Social Media Decreases Loneliness and Depression. Journal of Social and Clinical Psychology, 37(10), 751-768.

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020.

Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia.

Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka. Aktuálne som koučka vo výcviku zameranom na transakčnú analýzu.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život

Bookmark
ClosePlease login

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život. Ešte podrobnejší popis týchto

Čítať ďalej »
je meditacia bezpecna

Je meditácia bezpečná?

Bookmark
ClosePlease login

Meditácie a mindfulness sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Treba si však uvedomiť, že každý sme iný. Niekto je citlivejší, iný menej, a niektorí z nás si so sebou nosia aj traumy. Preto je dôležité vedieť, ako praktizovať tieto techniky bezpečne pre našu duševnú pohodu a zdravie. Na túto tému som

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.