Čo je to meditácia?
Meditácia nie je vizualizácia, opakovanie mantry či náboženstvo. Na to, aby ste meditovali, nepotrebujete ísť do chrámu či Indie. Viete ju praktizovať kedykoľvek, kdekoľvek a v ktorejkoľvek situácii. Otázka však je: Ste na to pripravení?
Definícií meditácie existuje neúrekom. Mnoho som ich počula, čítala a zobrala si z nich to, čo je mne najbližšie. Pre mňa je meditácia technika, ktorá nám pomáha:
- Byť prítomní v aktuálnom okamihu. Veľa času venujeme premýšľaniu nad minulosťou či budúcnosťou. Meditácia je o napojení na prítomnosť.
- Nestranne sledovať myšlienky a emócie a meniť k nim vzťah.
Meditácia môže byť tiež stav, v ktorom zažívame pocit úplnej blaženosť (bliss).
Vďaka meditácii dokážete žiť spokojnejší, pokojnejší a šťastnejší život.
Viac ako 50 meditácií zadarmo
Prečo meditovať?
Meditácia má mnoho výhod za najväčšie považujem:
1.Trénuje našu schopnosť sústrediť sa
V dnešnej dobe sme “atakovaní” obrovským množstvom podnetov. Našu pozornosť si neustále vyžadujú rôzne notifikácie, aplikácie, reklamy, sociálne siete, ale aj práca, rodina, kamaráti. Hovorí sa, že žijeme v zrýchlenej dobe. Nikdy sa nedalo ľahšie a rýchlejšie dostať ku akejkoľvek informácii. To však môže spôsobovať, že sa naša schopnosť relaxovať a sústrediť len na jednu vec, znižuje.
Meditácia je tréning. Rovnako, ako dokážeme trénovať svaly na tele, dokážeme trénovať aj našu myseľ a pozornosť. Čomu venujeme našu plnú pozornosť, to prekvitá.
Viac si o potrebe sústrediť sa, môžete vypočuť v tomto úžasnom podcaste.
2.Dáva nám slobodu
Mohli by sme viesť dlhé filozofické debaty o tom, čo je to sloboda. Ja budem hovoriť o slobode, ktorá súvisí so schopnosťou lepšie reagovať na podnety (či už sú to pocity, emócie, myšlienky, interné alebo externé podnety).
Ruku na srdce, koľkí z vás nikdy neurobili, či nepovedali niečo, čo následne ľutovali? A koľkí z vás si nikdy neželali, aby sa cítili inak či prežívali niečo inak? Naše pocity a emócie vznikajú mimo našu kontrolu. Ak vám niekto bude tvrdiť, že ich kontrolovať dokážete, podľa mňa, zavádza. Na druhej strane, by ste ich nemali ani potláčať či ignorovať. Takže, čo s nimi?
Ako prvé je potrebné si uvedomiť, že medzi podnetom a reakciou je priestor. U niekoho to je milisekunda, u iného niekoľko sekúnd. A práve tento čas je kľúčom k našej slobode. Slobode reagovať tak, aby ste to neskôr neľutovali. Nemusíte byť “obeťou” vašich pocitov či výbuchov emócií. Emócie nedokážete ovládať. Čo však ovládať dokážete, sú vaše reakcie na ne. Meditácia vás učí nestranne pozorovať myšlienky, pocity či emócie a tým vytvára väčší priestor medzi podnetom a reakciou. A čím väčší priestor, tým viac času na slobodnú voľbu. 😉
Vďaka meditácii dokonca dokážete odhaliť hlboko zakorené vzorce, ktoré ovládajú vaše správanie a prežívanie bez toho, aby ste si to uvedomovali. Raz som počula vetu (žiaľ, už vôbec netuším z akého zdroja), no dnes si ju pamätám: „Takmer nikdy sa nehneváme na to, čo si myslíme, že sa hneváme.“ Väčšina našich hnevov je odrazom minulých zážitkov či zakorenených vzorcov.
Tu by som ešte zdôraznila, že hore popísané neznamená, že už nikdy nebudete konať impulzívne. Ak vám niečo ubližuje alebo vás ohrozuje, je normálne, že sa zľaknete a bránite sa. Je normálne, že smútite, plačete či naopak sa nekontrolovateľne tešíte. Meditácia nie je o potláčaní týchto reakcií. Je o tom:
- Vytvárať dlhší priestor medzi podnetom a reakciou naň.
- Odstraňovať podvedomé vzorce správania, ktoré môžu byť zdrojom mnohých nepríjemných pocitov, emócií a reakcií.
Meditácia ako stav vedomia
Podcast Julmia
Podcast Julmia nájdeš na Youtube, Spotify a ostatných streamovacích platformách. Je plný praktických rád pre sebarozvoj, dozvieš sa ako zavádzať mindfuless do každodenného života, ako vedome oddychovať, pracovať so stresom a omnoho viac.
Blog o meditácii
Rozdiely medzi koučingom, terapiou a mentoringom: Ktorý je pre vás ten pravý?
Hľadáte podporu v náročnej životnej situácii alebo pomoc na vašej ceste sebarozvoja? Uvažujete či je pre vás vhodný koučing, terapia alebo mentoring? V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú medzi nimi rozdiely a pevne verím, že vám pomôže sa rozhodnúť pre ten právý prístup pre vás a vašu
Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život
V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život. Ešte podrobnejší popis týchto
Urob z toxických sociálnych sietí tvojho mindfulness pomocníka
Nikoho asi neprekvapí, keď poviem, že neustále skrolovanie na sociálnych sieťach má na nás negatívny dopad. Niektorí si možno myslia, že to ovplyvňuje hlavne deti a my dospelí to predsa len nejak zvládame. Je však už aj vedecky dokázané (odkazy na štúdie na konci článku), že aj my dospelí môžeme