Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život

Bookmark
ClosePlease login

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život.

Ešte podrobnejší popis týchto konceptov nájdeš v mojom podcaste na Youtube aleboSpotify. V tomto článku nájdeš hlavne odkazy na môj praktický obsah, kurzy či meditácie zadarmo, ktoré ti pomôžu uvádzať tieto teoretické koncepty do praktického života.

Paul Conti: Vďačnosť a Agenda

Paul Conti, známy psychiater a autor, zdôrazňuje dôležitosť dvoch hlavných prvkov: vďačnosti a agendy (agency). Podľa Contiho je vďačnosť viac než len pasívne pocity, je to aktívne uvedomovanie si toho, čo v živote máme a čo každý deň vytvárame. Byť vďačný znamená vedome si všimnúť pozitívne aspekty nášho života a cítiť radosť z našich úspechov a možností. Ak cítiš, že toto je oblasť, na ktorej chceš zapracovať skús môj program 21 dní vďačnosti, ktorý je úplne zadarmo. Ak necheš absolvovať celý program, môžeš skúsiť moje meditácie:

Agenda, na druhej strane, predstavuje aktívny proces, ktorým projektujeme seba do sveta. Ide o naše ciele, plány a ambície, ktoré nám umožňujú formovať svet okolo nás. Kľúčom k šťastiu je podľa Contiho uvedomenie si, čo je naša sféra vplyvu a čo nie je. Mali by sme sa sústrediť na to, čo môžeme ovplyvniť, a aktívne uplatňovať našu agendu v týchto oblastiach. Tento proces vedie k pocitu vďačnosti za to, čo sme dosiahli a ako sme formovali svet okolo nás.

Andrew Huberman: Šesť Pilierov Šťastia a Zdravia

Andrew Huberman, neurovedec zo Stanford University, ponúka ďalší prístup k dosiahnutiu šťastia a spokojnosti. Huberman hovorí o šiestich pilieroch, ktoré sú nevyhnutné pre naše fyzické a mentálne zdravie:

1.Spánok:

Kvalitný spánok je základom pre regeneráciu tela a mysle. Nahrala som niekoľko meditácií, ktoré ti môžu pomôcť so zaspávaním a lepším spánkom. Okrem toho som vytvorila aj online kurz pre lepší spánok:

2.-3. Strava a pohyb
Nie som odborníčka na stravu ani na tréning a preto sa k tomu nechcem do detailov vyjadrovať. Je totiž mnoho rôznych teórií, ako k týmto dvom veciam pristupovať. Keď sa však rozhodnete pre zdravšiu stravu alebo pre viac pohybu, pomôcť zostať pri novom predsavzatí vám môžu pomôcť moje podcasty:

  • 5 praktických tipov: Ako dodržať svoje predsavzatia. Youtube a Spotify
  • Ako hacknúť mozog a zaviesť do života pozitívny zvyk. Youtube a Spotify
  • 4 dôvody prečo nerobíme to, čo je pre nás dobré. Youtube a Spotify

4. Vzťahy:

Silné a zdravé medziľudské vzťahy sú kľúčové pre emocionálnu pohodu. Netvrdí to len Huberman, ale aj množstvo vedeckých výskumov. Preto sa aj ja v rámci mojich meditácií zameriavam aj budovanie lásky nie len k sebe, ale aj k iným. Ak túžiš posilniť tvoje vzťahy, skús niektorú z týchto meditácií:

5. Dostatok svetla, tmy a pobytu vonku:

Opäť téma, kde ja nie som odborníčka a preto vám môžem odporučiť vypočuť si Huberman lab podcast. Vedecky sa dokázalo, že pobyt vonku (aspoň 2 hodiny denne) znižuje riziko depresií či úzkosti. Našemu fyzickému, mentálnemu zdraviu a spánku tiež prospieva, keď čo najskôr po prebudení “dostaneme do očí” čo najviac vonkajšieho prirodzeného svetla.


6. Vedome oddychovať a manažovať stres

Relaxácia a účinné zvládanie stresu sú nevyhnutné pre mentálne zdravie a na túto tému som nahrala desiatky meditácii zadarmo. A tiež niekoľko podcastov.

  • Pozri si túto stránku, kde popisujem až 6 rôznych techník na zvládanie stresu. Nájdeš tam tiež 20 nahrávok úplne zadarmo.
  • Podcast na túto tému si môžeš vypočuť na Youtube či Spotify.

Huberman zdôrazňuje, že každodenná starostlivosť o tieto oblasti nám umožňuje žiť zdravý a spokojný život. Ak sa zameriame na každý z týchto pilierov, môžeme zlepšiť našu celkovú pohodu a šťastie.

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020.

Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia.

Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka. Aktuálne som koučka vo výcviku zameranom na transakčnú analýzu.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život

Bookmark
ClosePlease login

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život. Ešte podrobnejší popis týchto

Čítať ďalej »
je meditacia bezpecna

Je meditácia bezpečná?

Bookmark
ClosePlease login

Meditácie a mindfulness sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Treba si však uvedomiť, že každý sme iný. Niekto je citlivejší, iný menej, a niektorí z nás si so sebou nosia aj traumy. Preto je dôležité vedieť, ako praktizovať tieto techniky bezpečne pre našu duševnú pohodu a zdravie. Na túto tému som

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.