V čom vám (ne)pomôžu mindfulness a meditácie?

V čom vám (ne)pomôžu mindfulness a meditácie
Bookmark
Please login to bookmarkClose

Mindfulness je silne ovplyvnený našim zámerom, uvažovaním a skúsenosťou a preto si z neho každý môže odniesť niečo iné. Prečítajte si tento článok alebo si pozrite videoblog, kde zdieľam aj môj osobný príbeh.

Mindfulness ako meniaci sa konštrukt

Čím to je, že niektorí ľudia opisujú mindfulness a meditácie, ako niečo veľmi praktické a vedecky podložené a iní hovoria o hlboko spirituálnych zážitkoch, o Budhizme, liečení či osobnej transformácii? Aby sme si dokázali na túto otázku odpovedať, musíme zabudnúť na charakteristiku mindfulness-u, ako niečoho, čo je jasne dané a nemenné. Namiesto toho, aby sme ho ohraničovali hrubými čiarami (toto to je a toto to nie je),  by sme ho mali vnímať ako kultúrny a sociálny konštrukt. Ako niečo, čo sme my ľudia vytvorili a čo sa časom mení pod rôznymi vplyvmi ako:

  • dostáva sa do širšieho povedomia bežnej populácie, 
  • do nových kultúr, kde predtým nebol, 
  • vedecky sa skúma, 
  • zavádza sa do škôl či firiem.

Ale hlavne sa však mindfulness mení podľa NÁS. Podľa toho, akú s ním máme osobnú skúsenosť, aký máme svetonázor a aký si pri jeho praktizovaní dávame zámer.

Ako zistiť, čo prinesie vám

Možno si kladiete otázku: “Ako teda vieme, že ide stále o tú istú vec, keď ju každý vníma inak?”. 

Mindfulness je plná, neposudzajúcu pozornosť na aktuálny okamih (podrobnejšia definícia na tejto stránke). Toto a pár ďalších charakteristík, má spoločný každý pohľad na mindfulness. Čo však jeho praktizovanie znamená pre váš praktický, osobný život, záleží od toho, či sa prikláňate k pohľadu vedeckému, náboženskému, praktickému, spirituálnemu, východnému alebo západnému ;).

Môžete si to predstaviť tak, že mindfulness je rovná zem, je to základ, na ktorom si vy budujete vašu krajinu, váš svet. Základ máme všetci rovnaký, no podoba tejto krajiny záleží od vašej individuálnej skúsenosti a zámeru.

Čo z toho vyplýva pre vašu osobnú prax? Ak sa rozhodnete, že mindfulness sa stane súčasťou vášho života, mali by ste vedieť, že spôsob akým ho budete praktizovať, bude len a len váš. Dôležité je ho objavovať a zapracovať do vášho života vlastným, plne vedomým spôsobom, ktorý bude naplno stelesňovať vašu integritu. 

Môj príbeh 

Rada sa podelím aj o moje vlastné prežívanie a vnímanie meditácii a mindfulness, ktoré možno niektorým z vás pomôže si zadefinovať, ako to máte vy. Či už cez to, že sa s ním stotožníte alebo naopak si poviete, že vy to máte presne opačne. 

Ako úplne prvú vec, by som povedala, že moje prežívanie a názory na túto tému sa časom menia a trasformujú. Rovnako, ako som na začiatku popisovala, že sa mení mindfulness ako kultúrny konštrukt. Inak by som to napísala pred 2 rokmi a inak to asi budem mať o ďalšie 2. 

Ja osobne pochádzam z neveriacej rodiny, kde boh ani spiritualita, nebola súčasťou našej výchovy. Do mojich 30 rokov som tieto otázky vôbec neriešila, bola som prakticky a vedecky zmýšľajúca. Mindfulness a meditácie som riešila ako súčasť mojej práce. Narazila som na ne pri štúdiu leadershipu a pri rozvíjaní emocionálnej inteligencie. Zaradila som ich do môjho života ako praktický nástroj na sebarozvoj. 

Okolo 30. roka môjho života som začala riešiť niektoré moje osobné otázky, objavila zranenia a traumy, ktoré som sa rozhodla liečiť. Cez moju terapeutku som sa dostala aj k pohybovým meditáciám, spoznala som Joga Nidru a chodila som na ženské kruhy. Keďže som bifľoška a milujem sa učiť, hneď som sa ponorila aj do teoretickej roviny týchto praktík. Študovala som knihy o čakrách, tantre, energiách. Chodila som aj na semináre, workshopy, sústredenia, kde som spoznala rôzne názory na náš svet, na to ako podľa rôznych teórií funguje vesmír, boh či energia. Zažila som naozaj nádherné, transformačné chvíle, ktoré výrazne ovplyvnili môj život a boli dôležitou súčasťou môjho liečenia. 

Ja som prirodzene veľmi otvorený človek, nevadí mi, keď niekto prezentuje názory, s ktorými sa nestotožňujem. Zo všetkého si však vezmem len to, čo ma osloví a ostatné nechávam tak. Počas tejto mojej fázy som zistila jedno: názorov, pohľadov, druhov meditácii je tak veľa, že na konci dňa je to vždy len o vás a o tom, v čo si zvolíte vy sami veriť. 

Moje vnímanie mindfulness a meditácií

Moja cesta ma zaviedla k bodu, kde sa nachádzam dnes. Je to bod, v ktorom skúmam mindfulness z akademického, vedeckého, filozofického a sekulárneho pohľadu (milujem napríklad podcat Secural buddhism)  a naďalej rozvíjam svoju osobnú prax. Všetky tieto techniky vnímam ako sebarozvojové nástroje, ktoré nám pomáhajú žiť vedomejší a tým aj spokojnejší život. Mne osobne pomáhajú lepšie pracovať s mojimi emóciami, potrebami, so stresom či sústredením. Viac o tom som napísala v tomto článku. 

Meditácie a mindfulness vnímam ako nástroje, ktoré nám pomáhajú: 

  • znižovať stres, 
  • vedome relaxovať, 
  • zlepšovať spánok či sústredenie. 
  • vidieť svet taký, aký skutočne je,
  • lepšie spoznávať samých seba,
  • žiť život naplno, v jeho kráse aj škaredosti. 

Všetko veci, ktoré dnes mnohí z nás tak veľmi potrebujú.  

Tieto techniky nie sú všeliek

Mindfulness a meditácia však nie sú všeliek. Sú pre nás veľkou podporou v ťažkých chvíľach alebo naopak vo chvíľach, kedy chceme napredovať, pracovať na sebe a rásť.  Môžu zmeniť náš život a byť transformačné. V poslednej dobe sa však týmto nástrojom prikladajú až priveľké zásluhy a je potrebné si uvedomiť, že by nemali nahrádzať odbornú pomoc.  Je vedecky dokázené, že mindfulness techniky vedia pomáhať pri liečbe psychických a fyzických problémov, malo by to však prebiehať pod dozorom alebo za pomoci vyštudovaného odborníka (lekára, psychológa či psychiatra). Ak máte vážnejšie problémy, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020.

Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia.

Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka. Aktuálne som koučka vo výcviku zameranom na transakčnú analýzu.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

Cesta k vnútornému pokoju: Prečo je dôležitejší než šťastie?

Bookmark
Please login to bookmarkClose

Ľudia majú v živote rôzne dlhodobé či krátkodobé ciele. Chcú mať rodinu, prácu, ktorá ich bude baviť, viac peňazí, pohodlné bývanie, auto, slobodu cestovať či žiť podľa seba. Keby sme ktorýkoľvek z tých cieľov skúmali hlbšie, prišli by sme na to, že v jeho centre je vždy tá istá túžba.

Čítať ďalej »

Rozdiely medzi koučingom, terapiou a mentoringom: Ktorý je pre vás ten pravý?

Bookmark
Please login to bookmarkClose

Hľadáte podporu v náročnej životnej situácii alebo pomoc na vašej ceste sebarozvoja? Uvažujete či je pre vás vhodný koučing, terapia alebo mentoring? V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú medzi nimi rozdiely a pevne verím, že vám pomôže sa rozhodnúť pre ten právý prístup pre vás a vašu

Čítať ďalej »

Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život

Bookmark
Please login to bookmarkClose

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život. Ešte podrobnejší popis týchto

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.