5 spôsobov akými mindfulness a meditácie zlepšili môj život

5 spôsobov akými mindfulness a meditácie zlepšili môj život
Bookmark
ClosePlease login

Mindfulness a meditácia dokážu do vášho života prieniesť mnoho dobrého. V tomto článku sa chcem podeliť o moju subjektívnu skúsenosť a o benefitky, ktoré sa osobne zažívam najintenzívnejšie. 

1.Vedome pracujem s myšlienkami a pocitmi

Meditácia má mnoho benefitov. Skutočne zlepšila môj život. Čo však považujem za tú najzásadnejšiu zmenu je schopnosť vedome pracovať so svojimi myšlienkami a pocitmi.

Musím sa priznať, že v minulosti som bola typ človeka, ktorý:

  • Veľmi ľahko a rýchlo prepadol negatívnym, priam až obsesívnym myšlienkam. Poznáte aj vy vytváranie katastrofických scenárov z pomerne bežných situácií?
  • Bola som veľmi racionálne založená, čo je na jednej strane super, na druhej to však viedlo k častému “cykleniu sa”. Máte aj vy niekedy ten vnútorným dialóg, keď si jednu svoju myšlienku protiargumentujete druhou? A potom treťou a štvrtou. A tú zase vyvrátite prvou a tak stále dokola, až na nič neprídete?
  • Často som samú seba trestala za svoje vlastné myšlienky. Pomysleli ste si už aj vy niekedy “Toto by som si vôbec nemala myslieť?” alebo “Prečo mi stále napadajú negatívne veci. Niečo je so mnou zle.”?

Meditácia ma naučila:

  • Ja nie som len moje myšlienky. Ja som tá, ktorá ich dokáže s odstupom pozorovať.
  • Myšlienky prichádzajú a odchádzajú. Nemusím sa zaoberať každou myšlienkou, ktorá mi napadne. Občas ju môžem proste nechať ísť.
  • Myšlienky ani pocity nesúdim. Nie sú dobré myšlienky a zlé myšlienky. Proste len sú a ja ich dokážem so súcitom k sebe prijať alebo odmietnuť.
  • Vďaka meditačnej praxi dokážem vytvárať stále väčší odstup medzi myšlienkami a stále väčší priestor ticha, pokoja, nesúdenia a čistého pôžitku z bytia, z prítomného okamihu.
  • Meditácia nie je o tom, že nemám rozmýšľať. Práve naopak, počas meditácie dostávam tie najlepšie nápady. Tieto však prichádzajú “z iného miesta” ako je len racionálna myseľ či ego.

Nehovorím, že už nikdy sa nezacyklím. Ale stáva sa to stále menej a hlavne, si to dokážem uvedomiť a pracovať s tým. Takmer každá meditácia vám pomáha na ceste k lepšiemu vzťahu s vašimi myšlienkami či pocitmi, táto meditácia zadarmo je však špeciálne určená na trénovanie odstupu od myšlienok a na prácu s negatívnymi, cyklickými myšlienkami. 

Pozrite si video na túto tému.

2. Menej sebakritiky, viac seba-rešpektu a lásky

Vďaka praktizovaniu mindfulness som sa začala na svoje pocity, myšlienky a emócie pozerať so sebaláskou a bez sebakritického vnútorného dialógu. Už žiadne:

⛔„Toto by som (ne)mala cítiť“,

⛔„Toto by som (ne)mala robiť“,

⛔„Som neschopná.“…

Emócia je proste len emócia. Nálepku “dobrá” či “zlá” jej dávame len my sami. Čo sa stane, keď naše emócie miesto potláčania a súdenia proste len pozorujeme? Čo sa stane, keď sme otvorení a vnímaví? Zistíme, že každá emócia sa nám len snaží niečo komunikovať. Úzkosť, hnev, smútok sú len poslovia, ktorí sa nás snažia na niečo upozorniť. V mindfulness nájdete schopnosť pristupovať k nim a následne aj k sebe s láskou, rešpektom a porozumením. Tieto princípy potom dokážete rozšíriť aj na vašich blízkych a možno časom aj všetky bytosti sveta. 😉

3. Rozpoznávam moje skutočné potreby

Keď spojím bod číslo jedna (vytváram priestor pre myšlienky, pocity a odstup od nich) s bodom číslo dva (vnímam moje emócie ako poslov, ktorí sa mi snažia niečo povedať), dostávam tento tretí bod. 

Veľmi dôležité je pre mňa prenášanie mindfulness do praktického života. A práve to mi prinieslo priestor na to, aby som vnímala moje skutočné potreby oddelene od mojej výchovy či kultúry. Nie je to ľahké a úplné oddelenie, samozrejme, ani nie je nemožné. Čím ďalej tým častejšie, však dokážem identifikovať, či po niečom NAOZAJ túžim alebo si len myslím, že po tom túžim lebo výchova, marketing, Instagram, kamoši, rodina, partner…

Dokážem sa stále lepšie naladiť na vlastné telo, myšlienky, emócie a odhaľovať tak vzorce správania a rozmýšľania, ktoré mi už (ne)slúžia. 

4. Vedome odpočívam

Som hyperaktívna osoba, ktorá má tendenciu hrotiť až do vyhorenia, resp. choroby. Mindfulness, meditácia a hlavne Joga Nidra ma učia (áno, prítomný čas, lebo napriek snahe mi to stále úplne nejde :D) spomaliť a vedome oddýchnuť, keď to naozaj potrebujem. A čo to vlastne znamená ten vedomý oddych?

“Ľudia majú pocit, že relaxujú, keď sa spustia do kresla so šálkou kávy, drinkom alebo cigaretou a prečítajú si noviny alebo pustia televízor. Toto však nikdy nebude postačujúce ako vedecká definícia relaxácie. Toto je iba rozptýlenie zmyslov. Skutočná relaxácia je v skutočnosti zážitok, ktorý siaha mimo tohto všetkého. Pre skutočnú relaxáciu, musíte ostať vedomí.” Napísal Swami Satyananda Saraswati vo svojej knihe Joga Nidra.

Ja osobne nemám problém ani s oddychom pri šálke kávy či s drinkom ;). Čas si však treba nájsť aj na skutočné spomalenie a ponorenie sa do vedomej relaxácie. Pomôžu vám k tomu všetky Joga Nidry, ktoré nájdete na webe v sekcii meditácie zadarmo alebo skúste meditáciu určenú špeciálne na tréning vedomého oddychu

5. Lepšie sa sústredím

Dnešná doba nepraje sústredeniu. Ani sa tu nemusím rozpisovať o tom, ako neustály prítok informácii a notifikácií ovplyvňujú našu schopnosť sústrediť sa. Skúste si úprimne odpovedať na otázky: 

❓”Ako často robím niečo s plnou pozornosťou a sústredením len na prítomný okamih?” 

❓”Ako dlho dokážem bez prerušovania udržať moju pozornosť na požadovanú vec, ktorú robím?”

Ak je odpoveď málokedy a vy cítite, že by ste na svojom sústredení chceli pracovať, práve meditácie a mindfulness cvičenia môžu byť pre vás to pravé. Sústredenie nám dovoľuje si skutočne a naplno užívať to,  čo robíme v prítomnom okamihu. Či už je to čítanie knihy, písanie, rozprávanie sa alebo aj pracovanie.

Naša myseľ je ako sval, ktorý dokážeme trénovať. Dokážeme ju naučiť, aby sa sústredila na to, čo chceme. Dokážeme sa opäť naučiť nasmerovať našu pozornosť a myšlienky na prítomný okamih. 

A čo to dalo mne? Lepší pocit z každej vykonávanej činnosti, menej cyklického a toxického premýšľania, ale aj lepší výkon pri práci či učení sa. 

Tieto techniky nie sú všeliek

Nezabúdajte však, meditácia a mindfulness nie sú všeliek. Sú pre nás veľkou podporou v ťažkých chvíľach alebo naopak vo chvíľach, kedy chceme napredovať, pracovať na sebe a rásť. Môžu zmeniť náš život a byť transformačné. V poslednej dobe sa však týmto nástrojom prikladajú až priveľké zásluhy a je potrebné si uvedomiť, že by nemali nahrádzať odbornú pomoc. Je vedecky dokázené, že mindfulness techniky vedia pomáhať pri liečbe psychických a fyzických problémov, malo by to však prebiehať pod dozorom alebo za pomoci vyštudovaného odborníka (lekára, psychológa či psychiatra). Ak máte vážnejšie problémy, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020.

Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia.

Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka. Aktuálne som koučka vo výcviku zameranom na transakčnú analýzu.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

Cesta ku šťastiu: 2 koncepty pre lepší život

Bookmark
ClosePlease login

V dnešnej uponáhľanej dobe sa často hovorí o tom, ako dosiahnuť šťastie a spokojnosť. Dva významné koncepty, ktoré ponúkajú odpoveď na túto otázku, pochádzajú od odborníkov Paula Contiho a Andrewa Hubermana. Každý z nich prichádza s unikátnym prístupom k tomu, ako žiť plnohodnotný a spokojný život. Ešte podrobnejší popis týchto

Čítať ďalej »
je meditacia bezpecna

Je meditácia bezpečná?

Bookmark
ClosePlease login

Meditácie a mindfulness sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Treba si však uvedomiť, že každý sme iný. Niekto je citlivejší, iný menej, a niektorí z nás si so sebou nosia aj traumy. Preto je dôležité vedieť, ako praktizovať tieto techniky bezpečne pre našu duševnú pohodu a zdravie. Na túto tému som

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.