Prečo vám meditácia nefunguje?

preco meditacia nefunguje
Bookmark
ClosePlease login

Mnohí ľudia vyskúšajú meditáciu, vydržia pri tom týždeň, dva, možno pol roka a potom prestanú. Prečo to tak je? Dôvodov môže byť, samozrejme, viac. V tomto článku sa venujem 3, s ktorými sa počas mojej praxe stretávam najčastejšie.

Nesprávny typ meditácie

Ako vysvetľujem v tomto mojom video blogu, meditácií dnes existuje obrovské množstvo. Za meditáciu môžeme považovať aj vedomú prechádzku po lese. Klasický druh meditácie, kde máte celé hodiny sedieť a sústrediť sa len na dych, snažiť sa úplne vyčistiť myseľ, boli navrhnuté:

  1. Veľmi dávno, kedy sa žilo úplne inak ako dnes.
  2. Pre mníchov, ktorí majú iný životný štýl či poslanie, ako “bežní” ľudia.

 

Dnes vedieme rušnejší spôsob života, ako tomu bolo v minulosti a tiež máme povinnosti a ciele, ktoré sú asi iné, ako sedieť celé dni v meditácii. Preto by našim cieľom nemalo byť stať sa lepším v meditácii, ale mať vďaka meditácii lepší život (o tom viac v ďalšom bode). Ak vám nevyhovuje jedna meditácia, ktorú ste skúsili, nájdite si inú. Ja učím Joga Nidru. Praktizuje sa väčšinou v ľahu, môže trvať 10 minút, ale aj hodinu. Môžete sa vďaka nej relaxovať, spoznať hlbokú túžbu vášho srdca alebo vám pomôže zaspať. Pozrite si všetky moje meditácie, ktoré nájdete zadarmo na webe. Vyberte si podľa dĺžky alebo témy.

Princípy meditácie ostávajú na jogamatke

Či už sa venujete joge alebo meditácii, je to len nácvik. Pýtate sa na čo? Na to, aby ste mali šťastnejší a spokojnejší život. Cítili sa lepšie fyzicky, psychicky či duchovne. Ak nedokážete preniesť tieto zážitky a poznania do bežného života, celá meditačná prax ostáva len na jogamatke. Kľúčom by preto mala byť snaha prenášať princípy meditácie do bežného života. Cieľ je nájsť radosť medzi bežnými, každodennými činnosťami, vďaka správnemu nastaveniu mysle. Vtedy naplno precítie benefity meditácií a budete sa im chcieť venovať naďalej. Prčítajte či, čo považujem za najväčšie prínosy meditácie

 

Očakávania…

Tretí (podľa mňa najčastejší) dôvod, prečo meditácia nefunguje, sú očakávania. Kým budete pokračovať v čítaní tohto článku, tak sa na chvíľku zastavte a zamyslite sa. Kedy ste sa naposledy cítili sklamaní? Čo konkrétne vás sklamalo?

Väčšina ľudí odpovedá, že sa cíti sklamaná, keď niekto niečo (ne)urobil, (ne)povedal, niečo sa (ne)stalo, niečo im (ne)vyšlo. V skutočnosti akcie iných ľudí nie sú zdrojom nášho sklamania. Nie je to realita, čo nás sklame. Sú to naše očakávania. 

 

Život je ako hra Tetris

teris

Ak by sme sa dokázali oprostiť od očakávaní, život by plynul ľahšie. Pomôžem si analógiou zo skvelého podcastu Secular Buddhism. Predstavte si, že život je ako hra Tetris. Keď ju hráte, tak vám prichádzajú rôzne tvary. Niekedy príde tvar, ktorý vám super zapadne do hry. Niekedy príde úplne zlý tvar, ktorý sa vám vôbec nehodí. Vy však nekričíte na tú hru a nevyhodíte ju hneď do koša. Hráte ju ďalej. Beriete to ako výzvu, s ktorou sa treba vysporiadať. A nie sú práve tie kusy, ktoré vám nesedia, zdrojom zábavy? Keby vám celú hru Tetris chodia len super hodiace sa tvary, bavilo by vás to hrať? Skúste sa preto aj na život, pozrieť ako na hru Tetris. Kedy sa vám objavujú rôzne situácie, niekedy skvelé, niekedy zložité. Ale proste pracujete s tým čo príde, najlepšie ako sa dá.  Neočakávate, proste hráte najlepšie, ako viete.

Rovnako by ste mali pristupovať k meditácii. Neočakávať, že budete super zrelaxovaní či nebudete na nič myslieť alebo sa do pol roka dostanete do iného stavu vedomia. Skúste sa oprostiť od očakávaní a cieľov. Proste ju robte či už máte deň lepší alebo horší, či sa vám chce, alebo nie. Je to jedno. Urobte to. Neočakávajte a nevyžadujte. Netresujte sa, ak máte deň, kedy sa celú meditáciu neviete sústrediť a len vám utekajú myšlienky. Nevadí. Taká je hra. 😉

 

Je to cesta

Na záver by som dodala, že toto je zo všetkého pre mňa najväčšia výzva a ani po niekoľkých rokoch sa nedokážem od očakávaní úplne oslobodiť. Ale tak to má byť. Meditácia nemá byť o tom robiť ju pol roka alebo splniť si nejaký cieľ a prestať. Je to cesta na celý zvyšok života. 

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020. Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia. Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

je meditacia bezpecna

Je meditácia bezpečná?

Bookmark
ClosePlease login

Meditácie a mindfulness sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Treba si však uvedomiť, že každý sme iný. Niekto je citlivejší, iný menej, a niektorí z nás si so sebou nosia aj traumy. Preto je dôležité vedieť, ako praktizovať tieto techniky bezpečne pre našu duševnú pohodu a zdravie. Na túto tému som

Čítať ďalej »
meditovat online julmia

Veľká novinka: Meditovať.online sa mení na Julmia

Bookmark
ClosePlease login

Ahojte, mám veľkú novinku!  Meditovať.online sa mení na Julmia. Dôvod tejto zmeny je jednoduchý. Meditovať už dlho nevystihuje to všetko, čo robím. Okrem meditácií sa venujem aj: Navyše chcem tento projekt šíriť medzi ešte viac ľudí. Do témy mindfulness, relaxácií a  sebarozvoja chcem priniesť viac ľahkosti, nadhľadu a slnka. Preto

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.