3 najväčšie mýty o meditácii

3 myty o meditacii
Bookmark
ClosePlease login

Meditácia je v dnešnej dobe veľmi populárna. Pohľad na to, čo (nie) je sa mení podľa toho, akú jogovú tradíciu vyznávate alebo aký máte názor na svet, život či spiritualitu. Je však pár názorov na meditácu, ktoré už dlho neplatia alebo nikdy ani neplatili. Toto sú 3 z nich, s ktorými sa stretávam najčastejšie.

1.Počas meditácie musím sedieť s vystretým chrbtom

Čo si predstavíte vy, keď sa povie slovo meditácia? Väčšina ľudí má pred očami jogína, ktorý sedí s vystretým chrbtom a prekríženými nohami. Áno aj to je forma meditácie, ale ani zďaleka nie je jediná. Existuje toľko druhov meditácie, koľko je ľudí na svete. 😉 Môžete pri nej sedieť, kráčať, ležať… 

meditacia joga nidra

Je pravda, že pokiaľ robíte meditáciu v sede, chrbát by mal byť vystretý. To však viete dosiahnuť aj tým, že opriete o stenu či stoličku.

Výhodou Joga Nidry je to, že celá prebieha v ľahu. Vašou jedinou fyzickou úlohou je ľahnúť si tak pohodlne, až úplne zabudnete, že máte fyzické telo. Preto je vhodná pre ľudí, ktorí s meditáciou chcú začať, no nedokážu „obsedieť“. 😉

2. Počas meditácie nemám na nič myslieť

Ani neviem povedať, koľkokrát som od študentov po hodine počula vetu „Robil/a som to zle. Stále som nad niečím premýšľal/a“. Ako píšem v tomto texte o meditácii, meditácia nám pomáha sa lepšie sústrediť a upokojovať myseľ. To však neznamená, že vám počas celej meditácie nenapadne ani jedna myšlienka. Práve naopak, je mnoho meditácií, kde sú myšlienky vítané. 

Ja počas meditácie dostávam tie najlepšie nápady. Prečo? Spájam sa s úplne inou vrstvou môjho vedomia a dokonca až podvedomia. Tým pádom sa mi sprístupňujú súvislosti, ktoré len racionálnym premýšľaním vidieť nemusím. Mnohí dokonca myšlienky, ktoré im napadnú počas meditácie vnímajú ako vnuknutia od svojho intuitívneho JA alebo dokonca od boha či vesmíru. Všetko záleží od vášho osobného nastavenia, viery či presvedčenia. 

Ak počas meditácie myslíte na prácu, povinnosti či čokoľvek iné z bežného života, tak vedzte, že tréningom sa to bude redukovať. Prizvukujem však, že cieľom nie je nemyslieť vôbec. Najviac sa mi páči, ako to opisuje Andy z Headspace. Hovorí o tom, že meditácia je ako sedieť na kraji cesty a pozorovať autá. Pričom autá sú vaše myšlienky. Miesto toho, aby ste do áut nasadali či naháňali sa za nimi, tak ich proste len pozorujete. Keď si počas meditácie uvedomíte, že nad niečím premýšľate, tak sa jednoducho len vráťte k meditácii (či už je to sústredenie na dych, mantru, chôdzu alebo hlas inštruktorky).

3. Meditácia je o spiritualite, či náboženstve

Meditácia nie je vizualizácia, opakovanie mantry či náboženstvo. Ak chcete, môže vám meditácia prinášať spirituálnu hĺbku, spojenie so svojím “pravým JA”, vesmírom, energiou… Nazvite si to, ako len chcete. V jogovej tradícii sa chápe meditácia ako cesta od individuálneho vedomia k “vyššiemu” vedomiu (alebo aj vedeniu). 

Ak ste však neveriaci a tieto spirituálne témy sú vám úplne vzdialené, tak to vôbec nemusí byť o tom. Existuje mnoho meditácií a mindfulness techník, ktoré duchovno a spiritualitu vôbec neriešia.

Meditácia nám pomáha žiť spokojnejší, šťastnejší život. Pričom je jedno čomu počas vášho života (ne)veríte a aké náboženstvo (ne)vyznávate. 

 

Júlia Micháleková

Meditácie, relaxácie a mindfulness aktívne učím od roku 2020. Prvykrát som však do kontaktu s nimi prišla omnoho dávnejšie. Okolo roku 2012, v čase, keď som viedla tím ľudí v rámci online marketingovej agentúry a skúmala som, ako sa stať lepšou leaderkou. Odpoveďou boli práve rôzne mindfulness cvičenia. Mám certifikát učiteľky mindfulness, joga nidry, klasických meditácií, dychových cvičení a som vyštudovaná hypnoterapeutka.

Podpor tento projekt a získaj viac​

Cieľom tohto projektu je dopriať dovolenku pre myseľ čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku. Preto je väčšina obsahu, ktorý tvorím úplne zadarmo. Ak chceš tento môj cieľ podporiť finančne, môžeš tak urobiť zakúpením online kurzu, vstupu do All inclusive dovolenkovej zóny alebo jednorázovým príspevkom. 

Blog o meditácii

je meditacia bezpecna

Je meditácia bezpečná?

Bookmark
ClosePlease login

Meditácie a mindfulness sú vo všeobecnosti veľmi bezpečné. Treba si však uvedomiť, že každý sme iný. Niekto je citlivejší, iný menej, a niektorí z nás si so sebou nosia aj traumy. Preto je dôležité vedieť, ako praktizovať tieto techniky bezpečne pre našu duševnú pohodu a zdravie. Na túto tému som

Čítať ďalej »
meditovat online julmia

Veľká novinka: Meditovať.online sa mení na Julmia

Bookmark
ClosePlease login

Ahojte, mám veľkú novinku!  Meditovať.online sa mení na Julmia. Dôvod tejto zmeny je jednoduchý. Meditovať už dlho nevystihuje to všetko, čo robím. Okrem meditácií sa venujem aj: Navyše chcem tento projekt šíriť medzi ešte viac ľudí. Do témy mindfulness, relaxácií a  sebarozvoja chcem priniesť viac ľahkosti, nadhľadu a slnka. Preto

Čítať ďalej »

Rozdiel medzi mindfulness a meditáciami

Bookmark
ClosePlease login

Mnohokrát dostávam otázku: “Aký je vlastne rozdiel medzi mindfulness a meditáciou?”. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si tieto pojmy zamieňajú alebo považujú ich za to isté, tento článok vám pomôže si vyjasniť, ako to v skutočnosti je. 😉 Predtým, ako začnem s vysvetľovaním, chcem povedať, že pojmy nie sú až

Čítať ďalej »

Dostávaj novinky

Prihlás sa do newslettra, aby ti neušla nová meditácia. Do mailu ti budú chodiť nové videá, články či informácie o hodinách, ktoré učím naživo.

Si tu správne!